Przelewy krajowe w Polsce

AUTOR :

Kategoria :

Finanse

DATA :

Przelewy krajowe w Polsce są popularną formą płatności bezgotówkowych pomiędzy rachunkami bankowymi nadawcy i odbiorcy. Mamy do wyboru kilka metod na przesłanie środków na dowolny rachunek płatniczy. Każdy z nich charakteryzuje się innym czasem realizacji oraz wysokością opłat za zlecanie usługi. Co najważniejsze, cały proces przebiega w systemie elektronicznym bez udziału fizycznej waluty. Aby wykonać przelew wystarczy posiadać konto bankowe, dane odbiorcy oraz wystarczające środki na swoim rachunku bankowym. W poniższym artykule zostały przybliżone niektóre z możliwości dostępnych na rynku.

Przelewy krajowe w Polsce jakie mamy rodzaje?

Przelewy krajowe w Polsce mogą być realizowane poprzez różne systemy, których usługi, poszczególne banki, udostępniają swoim klientom. Obecnie jest to dominująca forma płatności bezgotówkowej, z której korzysta zdecydowana większość Polaków – zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. Przekazy krajowe realizowane są w złotówkach pomiędzy rachunkami, których właściciele posiadają konta w bankach krajowych. Banki chcąc wyjść na przeciw swoim klientom umożliwiają korzystanie z różnego rodzaju przelewów. Warto wiedzieć, czym charakteryzują się ich poszczególne typy, ponieważ istnieją pomiędzy nimi znaczące różnice. To właśnie od tego, jaki rodzaj przelewu wybierzemy, zależy, chociażby to, jak szybko pieniądze dotrą do odbiorcy przelewu. W tym artykule prezentujemy w formie krótkiego przewodnika dostępne przelewy krajowe w Polsce.

Zlecenie stałe

Tradycyjny przelew bankowy może mieć formę zlecenia stałego. Jest to regularne przesyłanie pieniędzy do dowolnego odbiorcy we wskazanym przez nas czasie. Wystarczy podać wysokość kwoty przekazu oraz częstotliwość cyklicznych płatności. Dzięki czemu środki będą przesyłane automatycznie z naszego rachunku bankowego do docelowego odbiorcy. Taki rodzaj przelewu wybieramy najczęściej, aby opłacić regularne rachunki: czynsz za mieszkanie, opłaty komunalne, stałe raty itp. Ustawiając stałe zlecenie na swoim koncie wyrażamy zgodę na przekazanie środków na wskazany rachunek bankowy. Określamy kwotę przelewu oraz częstotliwość np. transfer 100 złotych miesięcznie.

Polecenie zapłaty

W przypadku polecenia zapłaty to dostawca usług obciąża nasz rachunek bankowy. Jest to korzystne rozwiązanie do regulowania cyklicznych płatności o zmiennej kwocie np. rachunki za prąd czy gaz. Aby usługa została zrealizowana właściciel rachunku bankowego musi wyrazić zgodę na obciążanie swojego konta przez wybranego odbiorcę. W tym celu należy złożyć odpowiednią dyspozycję w swoim banku, jak również u odbiorcy przelewu. Udzielając zgody na inicjowanie płatności, będziemy pewni, że zobowiązania będą regulowane w wyznaczonej kwocie i czasie. Co prawda, dostawca będzie nadal dostarczał faktury za swoje usługi, lecz to bank będzie odpowiedzialny za przesłanie środków w terminie.

Standardowe przelewy krajowe ELIXIR

Standardowe przelewy krajowe ELIXIR funkcjonują na rynku polskim od 1994 roku. Zadaniem systemu jest rozliczanie płatności pomiędzy rachunkami bankowymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Dzięki płatnością ELIXIR możemy dokonywać transferów pieniędzy pomiędzy bankami zarówno z rachunków osobistych jak i firmowych. Wszystkie transakcje kontroluje Krajowa Izba Rozliczeniowa, która gwarantuje poprawność wykonywanych transakcji. Przelewy ELIXIR możemy podzielić na trzy rodzaje.

Standardowy przelew ELIXIR zewnętrzny

Standardowy przelew ELIXIR zewnętrzny jest rozliczany pomiędzy dwoma rożnymi bankami. Co oznacza, że środki będą księgowane o rożnych porach dnia w zależności od tego, o której godzinie nadamy przelew. Każdy bank w Polsce rozlicza płatności w dni robocze od poniedziałku do piątku, za wyjątkiem świąt i dni ustawowo wolnych od pracy. Dlatego przelewy zlecone w weekend trafią do odbiorcy następnego dnia roboczego. Wszystkie banki przeprowadzają po 3 sesje przelewów wychodzących i przychodzących, każdego dnia roboczego. Przykładowy harmonogram banku może wyglądać następująco:
  • sesje wychodzące: 8:00, 11:30, 14:00,
  • sesje przychodzące: 11:00-12:00, 15:00-16:00,  po 17:30
Załóżmy, że bank rozlicza się z uwzględnieniem powyższego harmonogramu. W takim przypadku:
  • jeśli wyślemy przelew o 13:50 środki trafią na sesje wychodzącą o godzinie 14:00, a następnie bank odbiorcy zaksięguje je w najbliższej sesji przychodzącej, czyli o 15:00-16:00;
  • gdybyśmy wysłali przelew o 14:01, wtedy nasze środki opuszczą nasz rachunek w kolejnej sesji, czyli następnego dnia roboczego o godzinie 08:00 i trafią do odbiorcy około godziny 11:00-12:00.
Z tego powodu warto poznać dokładne godziny trwania sesji wychodzących i przychodzących w swoim banku.

Standardowe przelewy krajowe ELIXIR wewnętrzny (wewnątrzbankowy)

Przelew ELIXIR wewnętrzny, inaczej mówiąc wewnątrzbankowy – jak nazwa wskazuje – działa w obrębie jednej instytucji finansowej, tzn. wewnątrz tego samego systemu. Z tego powodu księgowanie środków trwa zazwyczaj kilka minut. Realizacja dyspozycji transakcji wewnętrznych trwa przez całą dobę, każdego dnia tygodnia, również w niedziele i święta.

Ekspresowy Express ELIXIR

Przelew ekspresowy ELIXIR jest rodzajem przelewu natychmiastowego. Wybierając ten rodzaj transferu, banki księgują środki w czasie rzeczywistym, czyli podobnie jak w przypadku przelewów wewnętrznych. Harmonogram sesji przychodzących i wychodzących nie ma tutaj wpływu na czas realizacji transakcji. W większości banków ekspresowa usługa jest jednak dodatkowo płatna.
Telefon

Przelew na telefon BLIK

Przelew na numer telefonu jest usługą, która sprawdza się w przypadku, gdy nie posiadamy rachunku bankowego odbiorcy. Z takiej opcji, mogą korzystać klienci, którzy posiadają konto w bankach, udostępniających takie usługi. W ramach skorzystania z takiej opcji, bank księguje środki w trybie natychmiastowym, w systemie Express ELIXIR. Następnie, po zleceniu takiego przelewu przekazuje je na numer telefonu powiązany z numerem rachunku bankowego.

Szybki przelew SORBNET

Przelew SORBNET to system prowadzony przez Narodowy Bank Polski, który dedykowany jest głównie przelewom wysokokwotowym. Zgodnie z obowiązującym prawem transakcje o wartości od 1 000 000 zł, zleceniodawcy muszą realizować poprzez system SORBNET. Zaletą takiego przelewu jest możliwość szybkiego przekazania środków na rachunek w innym banku, zwykle w czasie do 1h. Jednak, jeśli zlecimy transakcję po godzinie 15:00 w dniu roboczym, pieniądze trafią do odbiorcy w następnym dniu roboczym. Koszt usługi SORBNET zwykle wynosi ok. 30 zł, czyli nie dużo patrząc na wysokość przesyłanych kwot. Do systemu SORBNET, poza Narodowym Bankiem Polskim, należą następujące podmioty: instytucje rozliczeniowe (np. Krajowa Izba Rozliczeniowa), centrale banków komercyjnych, zrzeszenia banków spółdzielczych.

Ekspresowy przelew BLUE CASH

Dostawcą usług BLUE CASH jest firma prywatna – Blue Media, która posiada rachunki bankowe w polskich bankach. Dzięki czemu możliwe jest szybkie przeprocesowanie transakcji. Blue Media zamiast jednego przelewu zewnętrznego, wysyła dwa oddzielne transfery. Jednak z perspektywy klienta proces wygląda tak jak zwykle – po prostu zlecamy jeden przelew. Główną zaletą tego rodzaju natychmiastowego przelewu jest to, że usługa jest dostępna przez całą dobę – 365 dni w roku (również w niedzielę, święta i dni wolne od pracy). Maksymalna kwota, którą można przesłać w ten sposób wynosi 20 tys. złotych, chociaż poszczególne banki mogą mieć ustalone niższe limity dla przelewów BLUE CASH. Koszt jednego przelewu, w zależności od banku, waha się od 10 do 50 zł.